Dopłaty 2025. ARiMR apeluje do rolników: nie zwlekajcie!

„Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025” – pisze na swojej stronie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Apel Agencji jest zapewne związany z obawą, że w ostatnich dniach przed terminem złożenia dokumentów, obciążony system informatyczny może nie działać tak płynnie jak w inne dni. Oto, co napisała Agencja.
W najnowszym komunikacie ARiMR przypomina, iż tylko do 15 maja 2025 r. można się ubiegać o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Agencja prowadzi nabór od ponad miesiąca. Według najnowszych informacji do tej pory przyjęła 224 tys. wniosków.
Spis treści
Dopłaty 2025. ARiMR apeluje do rolników
Przypomnijmy, iż o dopłaty bezpośrednie i obszarowe można się starać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
„ARiMR zachęca rolników, którzy jeszcze ich nie złożyli, by nie czekali do ostatnich dni i przesłali deklaracje jak najszybciej” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Agencji.
Dodatkowo ARiMR przypomina, iż jeśli komuś potrzebne są wskazówki techniczne, może skorzystać z pomocy pracowników biur powiatowych Agencji. Dostępna jest także infolinia – tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11.
Czytaj także: Kosiarka Kubota FC2 – niezawodność klasy premium.
Czytaj także: Ciągniki komunalne do miasta i gminy. Co przygotowała Kubota?
Dopłaty jako ważny element polityki rolnej
Dopłaty w rolnictwie są istotnym elementem polityki rolnej w Polsce. Realizowana jest ona w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz krajowych programów wsparcia. Ich podstawowym celem jest zapewnienie stabilności dochodów rolników, rozwój sektora rolniczego. A ponadto także wspieranie działań związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich.
Najczęściej stosowaną formą wsparcia są dopłaty bezpośrednie, przyznawane właścicielom gospodarstw rolnych na podstawie powierzchni użytkowanej rolniczo. Rolnicy mogą również uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe za prowadzenie określonych rodzajów produkcji roślinnej lub zwierzęcej.
Od niedawna istotnym elementem dopłat są ekoschematy, które premiują rolników wdrażających praktyki korzystne dla środowiska naturalnego. Są to na przykład działania polegające na ochronie bioróżnorodności, ograniczeniu stosowania nawozów chemicznych, czy utrzymaniu łąk i pastwisk.
Ważnym aspektem wsparcia są także dopłaty inwestycyjne, które umożliwiają gospodarstwom zakup nowoczesnego sprzętu, modernizację infrastruktury, a także wprowadzanie innowacyjnych technologii. Dzięki takim dopłatom gospodarstwa mogą skutecznie zwiększać swoją konkurencyjność oraz dostosowywać się do nowych norm środowiskowych.
Źródło: ARiMR, gov.pl