Dotacje do lasu 2024. Uwaga, kończy się czas na składanie wniosków
Tylko do końca lipca można starać się o dotacje do lasu 2024. Wsparcie można wykorzystać na zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych.
Wszystkie te działania są finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Szczegóły wyjaśniamy poniżej.
Spis treści
Jakie są dotacje do lasu 2024?
Po pierwsze, wsparcie może być przyznane do maksymalnie 40 hektarów gruntów będących własnością lub współwłasnością wnioskodawcy albo jego małżonka.
Ponadto, w przypadku wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych, wsparcie obejmuje również grunty wchodzące w skład wspólnoty gruntowej, zarządzanej przez odpowiednią spółkę.
Ważne, aby pamiętać, że o dotacje do lasu 2024 nie mogą ubiegać się jednostki organizacyjne reprezentujące Skarb Państwa, nieposiadające osobowości prawnej, w zakresie zarządzania mieniem.
Czytaj także: Maszyny Kubota udowodniły swoją niezawodność na Kubota Demo Tour 2024
Czytaj także: Kubota Demo Tour 2024 zakończony z rozmachem w Szczyrku
Na co można przeznaczyć dopłaty do lasu?
Jeden formularz wniosku umożliwia ubieganie się o dotacje do lasu 2024 na różne typy inwestycji, w tym:
- Zalesianie gruntów rolnych. Czyli wykonanie zalesienia oraz jego ochrona na gruntach objętych jednym planem zalesienia.
- Tworzenie zadrzewień śródpolnych. Czyli utworzenie zadrzewienia i jego ochrona na gruntach tworzących jeden zwarty obszar. Dotyczy powierzchni nie większej niż 0,5 ha i szerokości od 4 m do 20 m.
- Zakładanie systemów rolno-leśnych. Oznacza założenie systemów rolno-leśnych na gruntach tworzących zwarty obszar. Drzewa lub krzewy należy sadzić w odległości co najmniej 3 m od siebie. Zaś rzędy drzew oddalone o 10 m do 30 m (dla gruntów ornych) lub w formie pastwiskowej (dla trwałych użytków zielonych).
- Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych na gruntach objętych planem inwestycji.
Jak aplikować?
Aplikacje o dotacje do lasu 2024 można składać wyłącznie drogą internetową za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Według ARiMR, do tej pory złożono 67 wniosków, co pokazuje rosnące zainteresowanie rolników tym programem wsparcia.
Dofinansowanie w ramach inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych z Planu Strategicznego WPR 2023-2027 może być znaczącą pomocą dla rolników chcących rozwijać swoje grunty rolne i leśne. To także doskonała okazja do zwiększenia bioróżnorodności, poprawy jakości środowiska i jednoczesnego wykorzystania dostępnych środków finansowych na rozwój działalności rolniczej.
Źródło: ARiMR