Czy warto suszyć kukurydzę w 2022 roku?
Wielu rolników zadaje sobie pytanie, czy warto suszyć kukurydzę w 2022 roku? Wielkopolska Izba Rolnicza przeprowadziła symulacje, która ma odpowiedzieć na pytania, czy lepiej sprzedać mokre ziarno bezpośrednio z pola, czy też poddać je procesowi suszenia.
Oczywiście, sprzedaż ziarna po suszeniu może sprawić, że rolnik otrzyma za nie zdecydowanie wyższą cenę. Jednak WIR stara się odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno tak będzie.
Jak zaznacza Izba, suszenie kukurydzy jest procesem łatwym, jeżeli chodzi o kwestie techniczne. Ale to także koszt.
„Suszenie mokrej kukurydzy nie zawsze jest opłacalne i zależy od wielu czynników takich jak np.: ceny mokrej i suchej kukurydzy w skupach, kosztów suszenia, czasu suszenia oraz utraty masy i jakości podczas suszenia” – czytam na stronie WIR.
W Polsce ze względu na warunki klimatyczne zbierane ziarno kukurydzy ma około 30% wilgotności. Oczywiście, w zależności od np.: termin zbioru, przebieg warunków pogodowych, czy też wczesności odmiany.
Spis treści
Suszenie kukurydzy – cena
Jednak 30% to wartość zbyt wysoka, aby ziarno można było bezpiecznie przechowywać przez dłuższy czas. Na przykład w oczekiwaniu na nadejście wyższych cen w skupach. Natomiast bezpieczne składowanie kukurydzy zaczyna się od wilgotności poniżej 14%.
Rolnik ma możliwość wyboru dwóch rodzajów suszenia – mobilnego i standardowego.
Według analiz WIR, koszty suszenia kukurydzy wzrosły o około 40% w porównaniu z 2021 rokiem. Jest to spowodowane głównie z rosnącymi cenami energii elektrycznej i oleju opałowego.
WIR poinformowała, iż na podstawie rozmów z rolnikami można wnioskować, że większość będzie sprzedawać mokre ziarno. To zaś spowodowane jest obawą, iż przy obecnych i rosnących kosztach suszenia rolnicy mogą nie zarobić na suszonym ziarnie.
Czy warto suszyć kukurydzę w 2022 roku?
WIR przeprowadziła symulację, by sprawdzić, sprzedaż kukurydzy na mokro, czy też suszenie kukurydzy i jej sprzedaż na sucho, będą korzystniejsza dla rolników.
Symulacja przeprowadzona została dla trzech wirtualnych rolników posiadających odpowiednio: 20,50 i 100 ton kukurydzy.
„Do założeń przyjęliśmy, iż średnia cena kukurydzy mokrej kształtuje się na poziomie 850 zł/t., a suchej 1400 zł/t” – pisze WIR. Ponadto w przypadku kukurydzy na mokro przyjęto 30% wilgotności. Dodatkowo założono, że w celu
prawidłowego składowania osuszono ją do 14%. Zaś cenę usługi osuszania przyjęto na poziomie 12 zł/t.
„Nasze wyliczenia wskazują, że bardziej opłacalną opcją jest postawienie na suszenie ziarna i następnie sprzedania go po wyższej cenie” – pisze WIR.
„Z pewnością jednak należy przeliczyć, ile wyniesie nas koszt suszenia i czy jest on dla nas akceptowalny. Wszystko zależy od tego ile Państwo posiadają ziarna na sprzedaż” – czytamy na stronie Izby.
Pełną analizę można znaleźć na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Źródło: WIR