Ceny malin w sierpniu 2023. Ile kosztują maliny w Polsce?
Ceny malin w sierpniu 2023 kontynuują swoje spadki. Tymczasem minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, spotkał się z założycielami nowopowstałego Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin. Według resortu rolnictwa założenie tej organizacji jest postrzegane jako istotny krok naprzód dla sektora owoców miękkich w Polsce.
Minister Telus, po zapoznaniu się ze statutem nowego stowarzyszenia, wyraził przekonanie, że jego powstanie to pozytywna zmiana w branży oraz przyniesie korzystne perspektywy na przyszłość.
Spis treści
Ceny malin w sierpniu 2023
W porównaniu z poprzednimi tygodniami ceny malin w sierpniu nadal spadają. Maliny przemysłowe kosztują nawet 3,00 zł/kg. Potaniały też maliny mrożone. Jak donosi portal SadowniczeABC.pl cena minimalna to nawet 3,5 zł/kg. Ponadto mimo niedawnej tendencji wzrostowej obserwujemy również obniżenie cen za malinę deserową.
Ceny malin na rynkach hurtowych w sierpniu wynosi średnio 21,40 zł/kg. Jest to więc spadek o 0,50 zł/kg (-2,3%) od ostatniego zestawienia. Nadal najniższą stawką jaką można uzyskać za maliny jest 9,00 zł/kg. Taką cenę uzyskamy w Radomiu. Zaś cena maksymalna to 37,00 zł/kg. Taką uzyskamy w Krakowie.
Zdrożały natomiast średnie ceny malin pakowanych po 250 g i 500 g. Kosztują one odpowiednio 8,60 zł (+11%) i 13,10 zł (+11,5%).
Hurtowe ceny malin wynoszą w przypadku maliny przemysłowej w skupie od 3,00 zł/kg do 4,00 zł/kg. W przypadku malin na mrożenie kosztują od 3,50 zł/kg do 5,00 zł/kg. Zaś malina deserowa kosztuje od 12,00 zł/kg do 24,00 zł/kg.
Czytaj także: Maszyny gamy sadowniczej i komunalnej jadą do Ciebie
Czytaj także: Aktualne ceny pszenicy w sierpniu. Nadal tanio. Jak bardzo?
Nowe horyzonty dla producentów owoców miękkich
Tymczasem minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, spotkał się 16 sierpnia z założycielami nowego Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin. Według resortu rolnictwa założenie tej organizacji jest postrzegane jako istotny krok naprzód dla sektora owoców miękkich w Polsce.
– Powstanie tego Stowarzyszenia to pozytywna zmiana na rynku owoców miękkich i dobry prognostyk na przyszłość – ocenił minister Telus.
Kluczowym elementem rozmów z przedstawicielami nowego stowarzyszenia było podkreślenie potrzeby współpracy rolników.
– Inicjatywa to dobry impuls w kierunku wspólnego działania – zaznaczył Telus. Podkreślił też, że plantatorzy mogą osiągnąć silniejszą pozycję na rynku, gdy będą działać razem, w ramach organizacji producenckich.
Kontynuacja skupu malin przez spółki Skarbu Państwa
Ważnym elementem spotkania było ustalenie, że podmioty należące do spółek Skarbu Państwa będą nadal kontynuować skup malin. Przypomnijmy, że już 7 lipca wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski, wobec niskich cen malin w lipcu, poinformował o rozpoczęciu skupu malin przez firmę Owocmix w miejscowości Granice.
W lipcu minister Telus podkreślił zaangażowanie dwóch spółek Skarbu Państwa w skup malin. Dzięki ich działaniom udało się ustabilizować ceny tego owocu na rynku, co przekłada się na lepsze warunki dla producentów. Jednak ceny malin w sierpniu nadal spadają.
Źródło: SadowniczeABC.pl, MRiRW