Ceny kalafiora. Prognoza na 2024 rok
Ceny kalafiora potrafią zaskoczyć. Tak też było w ostatnich latach. Uprawa tego warzywa w związku ze zmianami klimatu bywa trudna. Jednak ceny mogą być dla producentów zadowalające.
Kalafior, chociaż dostępny w sprzedaży przez cały rok, znajduje swoje miejsce przede wszystkim wśród jesiennych warzyw na polskim rynku. Niezbyt popularny wśród konsumentów, zwłaszcza młodszych, kalafior pozostaje warzywem, którego produkcja utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. W obliczu rosnącej konkurencji ze strony brokułów, analiza cen kalafiora staje się istotnym elementem zrozumienia dynamiki rynku.
W latach 2020–2022 średnia powierzchnia uprawy kalafiorów w Polsce wynosiła 5,5 tys. ha, lecz w 2023 r. zaobserwowano spadek do 4,9 tys. ha. Spowodowane to było pogorszeniem wyników ekonomicznych, głównie ze względu na wzrost cen środków produkcji. Zbiory kalafiorów w 2023 r. osiągnęły poziom 128,2 tys. ton, co stanowi spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.
– Z perspektywy ostatnich sezonów sytuację, w której znalazł się kalafior na rynku polskim można ocenić jako stabilną lecz trudną – pisze dr Łukasz Zaremba w portalu warzywniczeABC.pl.
Spis treści
Ceny kalafiora w ostatnich latach
Ceny kalafiorów dla producentów w 2023 r. wykazują istotne zmiany. Średnia cena kalafiora do spożycia bezpośredniego wyniosła 3,87 zł/kg, odnotowując wzrost o 6,5% w stosunku do 2022 r. i aż o 35,7% w porównaniu z 2020 r. Cena kalafiorów przeznaczonych do przetwórstwa wyniosła 1,92 zł/kg, co oznacza nieznaczny spadek w stosunku do poprzedniego roku, ale znaczny wzrost w dłuższej perspektywie czasowej. Cena hurtowa kalafiorów w 2023 r. osiągnęła poziom 5,47 zł/kg, co również stanowi wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi.
Przypomnijmy, iż jeszcze we wrześniu 2023 cena kalafiorów była najwyższa w skali ostatnich 10 lat. Zaś w stosunku do 2022 roku notowania były o 57% wyższe. Według analityków rynkowych, trend na rynku kalafiorów nie zmieni się szybko. Jednakże trzeba pamiętać o tym, iż ceny kalafiorów potrafią być zmienne. Dlatego też mogą zaskoczyć gwałtownym spadkiem, tak jak np. w ubiegłym sezonie.
Ograniczenie plonowania kalafiorów w minionym roku było wynikiem niekorzystnych warunków pogodowych. Pojawiły się susza i wysokie temperatury, a także zbytniej wilgotności powietrza, która sprzyjała rozwojowi chorób i szkodników. Poprawa warunków agroklimatycznych nastąpiła dopiero pod koniec sezonu, co spowodowało jednoczesne dojrzewanie kalafiorów i spadek cen skupu.
Czytaj także: Rynek ciągników w lutym 2024. Kubota liderem po dziesięciu dniach
Czytaj także: Kubota Insight Programme 2024 za nami. Zobacz podsumowanie
Rynek kalafiora
Na rynku międzynarodowym import kalafiorów do Polski ma charakter sezonowy, z największym udziałem Hiszpanii, Francji, Niemiec i Włoch. Eksport z Polski, głównie do Czech, Słowacji, Austrii i Ukrainy, odnotował w 2023 r. niewielki wzrost.
W obliczu trudnej sytuacji na rynku kalafiora, związanej z anomaliami klimatycznymi i rosnącymi kosztami produkcji, perspektywy dla tego warzywa wydają się niepewne. Chociaż produkcja krajowa nadal będzie obecna, zwiększenie importu może stać się koniecznością w celu zaspokojenia potrzeb rynku. Ceny kalafiorów, pomimo obecnej stabilizacji, mogą w przyszłości wykazywać tendencję wzrostową, co stanowi wyzwanie zarówno dla producentów, jak i konsumentów.
Jaka przyszłość kalafiora w Polsce?
Eksperci są zgodni, iż uprawa kalafiora to dziś wymagające zajęcie. Trudno więc o jednoznaczne prognozy. Jednak jak pisze w portalu warzywniczeABC.pl dr Zaremba, cena tego warzywa będzie najprawdopodobniej rosła.
– W nadchodzących latach z pewnością kalafiorów w Polsce nie zabraknie. Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy potrzeby popytowe będą zaspokajane produkcją krajową, czy też konieczne będzie zwiększenie przywozu z innych krajów. Pod znakiem zapytania stoją też ceny kalafiorów, choć należy się spodziewać, że te będą raczej rosły – pisze Zaremba.
Źródło: warzywniczeABC.pl