Aplikacja suszowa 2022 już działa, ale warto się wstrzymać
Jak informują rolnicy, aplikacja suszowa 2022 już działa. W aplikacji właściciele gospodarstw mogą już zgłaszać szkody wywołane suszą. Jednak Wielkopolska Izba Rolnicza radzi, żeby tego nie robić. Dlaczego?
Od wielu tygodni rolnicy zgłaszali organizacjom rolniczym, że aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” nie pozwalała na wnioskowanie o pomoc w związku z suszą w 2022 roku. W związku z doniesieniami rolników WIR wysłała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pytanie, o aplikację. W piśmie WIR prosił też o zarezerwowanie środków na pomoc gospodarstwom dotkniętym suszą.
Spis treści
Aplikacja suszowa 2022 działa
Jak poinformował WIR, aplikacja już działa. „Jeszcze w dniu wczorajszym w godzinach wieczornych oraz w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy sygnały od naszych rolników o tym, że aplikacja suszowa na rok bieżący jest już aktywna!” – czytamy w komunikacie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Rolnicy mogą więc logować się i wprowadzać dane na temat sytuacji w ich gospodarstwach. Jednak WIR zwraca uwagę, żeby nie zatwierdzać jeszcze wypełnionego formularze i nie wysyłać go dalej.
Zgłoś szkodę rolniczą później
Ponieważ susza jeszcze trwa i w związku z tym mogą wystąpić jeszcze większe straty, rolnicy powinni wstrzymać się z wysyłaniem wniosków. Jak informuje WIR, odnosi się to głównie do upraw późno schodzących z pola.
Wniosek o oszacowanie szkód, które spowodowała susza, rolnik może złożyć do 15 października 2022 roku. Warto więc poczekać.
WIR informuje też, że w przypadku problemów z działaniem aplikacji, wszystkie nieprawidłowości można zgłaszać do Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Susza w 2022 roku
Jak wynika z raportów IUNG-PIB susza rolnicza w 2022 roku występuje na terenie całego kraju. Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się. Z roku na rok w Polsce z problemem niedoboru wody zmaga się coraz więcej gospodarstw.
Od 21 maja do 20 lipca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm.
Z powodu niedoboru wody, jak informuje WIR, plonowanie zbóż będzie niższe. Podobnie mniejsze będą też zbiory drugiego pokosu traw. Spadki mogą wynieść od 50 do 60 procent.
Źródło: WIR