Aplikacja IRZplus nie działa. Co mogą zrobić rolnicy?
Aplikacja IRZplus nie działa poprawnie od kilku dni. Zgodnie z nowymi przepisami za jej pomocą rolnicy mogą wykonać zgłoszenie dotyczące bydła, owiec i innych zwierząt. Jednak od kilku dni pojawiają się problemy z funkcjonowanie aplikacji. ARiMR wyjaśnia, co w tej sytuacji mogą zrobić hodowcy.
Od dnia 6 stycznia 2023 roku obowiązują przepisy ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła w związku z tym nową aplikację IRZplus. Pozwala ona na składanie zgłoszeń dotyczących bydła, owiec, kóz, świń, drobiu, koniowatych, jeleniowatych i wielbłądowatych.
Aplikacja ta również umożliwia przeglądanie danych dotyczących zwierząt, zdarzeń zwierzęcych, zarejestrowanych działalności, złożonych dokumentów i przeprowadzonych kontroli na miejscu. Niestety pojawiły się problemy z funkcjonowaniem aplikacji.
Spis treści
Aplikacja IRZplus nie działa
Pierwszą informacje o awarii ARiMR przekazała już 9 stycznia. „Zidentyfikowano błędy uniemożliwiające prawidłowe działanie aplikacji. Trwają prace zmierzające do usunięcia problemów” – napisano w komunikacie.
Jednak zarówno 10, jak i 11 stycznia Agencja nadal informowała o problemach technicznych oraz o kontynuowaniu prac mających na celu wdrożenie poprawek.
W końcu pojawił się komunikat, w który ARiMR przypomniała alternatywne sposoby składania dokumentów do komputerowej bazy IRZ.
Czytaj również: Nowe wsparcie dla hodowców świń. Nabór wkrótce rusza
Co mogą zrobić hodowcy?
Według informacji przekazanych przez ARiMR posiadacze zwierząt mają trzy możliwości składania dokumentów do komputerowej bazy danych.
Po pierwsze za pomocą aplikacji IRZplus. Jednak aplikacja IRZplus nie działa poprawnie, dlatego należy skorzystać z dwóch następujących sposobów.
Po drugie, za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji dostępnych pod linkiem
https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat. Zgłoszenia na formularzach udostępnionych na stronie internetowej Agencji mogą składać: właściciele koniowatych oraz posiadacze bydła, owiec, kóz lub świń.
Po trzecie, jak pisze ARiMR, „w sytuacjach wyjątkowych, niewynikających z przyczyn leżących po stronie odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację – za pomocą środków komunikacji elektronicznej”. Za taką sytuację można uznać fakt, iż aplikacja IRZplus nie działa.
O jakie inne środki komunikacji chodzi? O platformę e-PUAP lub e-mail z dokumentem podpisywanym przez nadawcę podpisem elektronicznym. Ważne, by dokumenty były tak złożone, aby dało się potwierdzić tożsamość dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek. A także, a by możliwe było potwierdzenie autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji.
Szczegóły tych wytycznych można znaleźć na stronie ARiMR.
Informacja dla właścicieli koniowatych
Jak dodaje Agencja, funkcjonalność umożliwiająca składanie zgłoszeń dla koniowatych będzie dostępna w aplikacji od 16 stycznia 2023 roku.
Zaś zasady dostępu do aplikacji pozostają bez zmian, a dotychczasowi użytkownicy Portalu IRZplus będą mogli zalogować się do nowej aplikacji za pomocą dotychczasowego loginu i hasła.
Źródło: ARiMR