Aktualna cena żywca. Pierwszy wzrost od dawna
Aktualna cena żywca na polskim rynku nieznacznie wzrosła. Zaś na rynku unijnym żywca wieprzowego, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, dominuje stabilny trend cenowy.
W najnowszym komunikacie KZPPTC analizuje aktualną sytuację na rynku trzody chlewnej w Polsce i na rynku unijnym.
„Podaż żywca zaspakaja obecne potrzeby ubojni. Spadek pogłowia i tym samym produkcji wieprzowiny w wielu krajach unijnych na razie nie znajduje odzwierciedlania w cenach” – czytamy na stronie Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.
Spis treści
Ceny na unijnym rynku
Według najnowszych danych na unijnym rynku żywca wieprzowego dominuje stabilny trend cenowy.
Spadki cen tuczników w wadze poubojowej spadły jedynie we Francji i Hiszpanii, gdzie ceny zmniejszyły się o kolejne 5 i 3 eurocenty. Natomiast w pozostałych krajach nie zanotowano zmian cenowych.
Jak ocenia Związek, na aktualną cenę żywca wpływają dwa czynniki. Zachowania konsumentów unijnych, na których oddziałuje wysoka inflacja, a także decyzje handlowców, którzy są ostrożni ze składaniem większy zamówień związanych z przygotowaniami świątecznymi.
„Niewielkie nadzieje pokładane są na większe dostawy do Chin przed chińskim Nowym Rokiem” – pisze Związek.
Aktualna cena żywca w Polsce i Niemczech
Sytuacja w Niemczech łączy się poniekąd z sytuacją w Polsce, dlatego przedstawiamy te dwa rynki we wspólnym podpunkcie.
Za naszą zachodnią granicą w związku z dniami świątecznymi na początku listopada w niektórych rejonach powstała niewielka nadpodaż żywca. Jednak aktualnie już się ona stopniowo zmniejsza się. Z tego zaś powodu na małej giełdzie w Niemczech od tygodni nie ma transakcji. Zaś cena VEZG nie uległa zmianie i pozostała na poziomie 1,90€/kg (wbc).
Aktualna cena żywca w Polsce nieco drgnęła. Na rynku pojawiły się pierwsze od wielu tygodni wzrosty cen skupu.
„Choć liczba ubojów nie jest wysoka, to niewielka podaż żywca nie jest w stanie zaspokoić krajowe ubojnie. Pokrycie surowcowe musi być uzupełniane przez import żywca z Niemiec” – czytamy w analizie Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.
Jak więc kształtuje się aktualna cena żywca? Cena skupu w rzeźniach w ostatnich tygodniu wzrosła o 10 groszy. Oznacza to, wyniosła średnio ok. 8,90 zł za kilogram klasy E.
Czytaj również: Aktualna cena mąki. Najnowsze dane z początku listopada
Źródło: POLPIG