Terminy stosowania nawozów azotowych jesienią 2024
Jesień to czas, kiedy wielu rolników przygotowuje swoje pola do zimy. Ważnym elementem tych prac jest odpowiednie nawożenie. Przypominamy, jakie są terminy stosowania nawozów azotowych zgodnie z przepisami na 2024 rok.
Informacje w tej sprawie przedstawiło na swojej stronie gov.pl/web/rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oto, co należy wiedzieć na temat zasad, a także terminów nawożenia.
Spis treści
Terminy stosowania nawozów azotowych. Nawozy naturalne stałe
Na gruntach ornych ostatnim dniem na stosowanie nawozów naturalnych stałych, takich jak obornik i pomiot ptasi, jest 31 października. Na trwałych użytkach zielonych oraz uprawach wieloletnich graniczną datą jest 30 listopada.
Przypomnijmy, iż za nawozów naturalny stały rozumie się obornik, czyli mieszaninę kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, w szczególności słomą, trocinami lub korą. A także pomiot ptasi – odchody drobiu z bezściołowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich.
Czytaj także: Rynek ciągników w październiku 2024. Kubota na drugim miejscu
Czytaj także: 5 zalet regularnego przeglądu ciągnika rolniczego
Nawozy azotanowe mineralne i płynne
W przypadku nawozów azotanowych mineralnych i naturalnych płynnych, jak gnojowica i gnojówka, terminy są następujące:
Na gruntach ornych: 20 października (w niektórych gminach może to być 15 lub 25 października).
Na trwałych użytkach zielonych oraz uprawach trwałych: 31 października.
„Powyższych terminów nie stosuje się do nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych” – przypomina ministerstwo.
Przypomnijmy, iż w tym przypadku chodzi o nawozy takie jak gnojowica, czyli mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody. A także o gnojówkę, czyli odciek z obornika – przefermentowany mocz zwierząt.
Wyjątkowe sytuacje
Jeśli pogoda nie sprzyja, np. gleba jest zbyt mokra lub wystąpiła susza, rolnik może wydłużyć termin stosowania nawozów do 30 listopada. W takich przypadkach nie trzeba specjalnych dokumentów. Ważne jest jednak, by nawożenie nie było wykonywane, gdy gleba jest zamarznięta lub pokryta śniegiem.
Dłuższe terminy obowiązują także przy późnych zbiorach buraków, kukurydzy i warzyw. W takich przypadkach można stosować nawozy do końca jesieni, ale dawka azotu nie może przekroczyć 30 kg N/ha.
Pamiętajmy, aby dbać o dokumentowanie tych działań, ponieważ przepisy tego wymagają.
Źródło: MRiRW, gov.pl/web/rolnictwo