Płatności bezpośrednie 2024 już u rolników. ARiMR wypłaca zaliczki
Płatności bezpośrednie 2024 już trafiają na konta rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że od 16 października 2024 r. ruszyły wypłaty zaliczek.
Wypłaty, które ruszyły obejmują płatności bezpośrednie, ale z wyłączeniem ekoschematu Dobrostan zwierząt. A ponadto przejściowe wsparcie krajowe oraz płatności obszarowe II filaru WPR. Wypłaty dotyczą m.in. płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i zalesieniowych.
Spis treści
Więcej pieniędzy niż przed rokiem
W sumie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, iż w ciągu pierwszych czterech dni planuje wypłacić ok. 2,5 mld zł w ramach zaliczek do płatności bezpośrednich 2024.
To prawie o 1,3 mld zł więcej niż przed rokiem. Wypłaty zaliczek będą trwały do końca listopada. Zaś od 2 grudnia rozpocznie się wypłata płatności końcowych.
Czytaj także: Autoryzowany serwis Kubota w Aldo. Profesjonalna opieka przez cały rok
Czytaj także: Serwis Kubota. Jesienią przygotuj się na zimę z Pilar-Tech
Płatności bezpośrednie 2024. Kto pierwszy dostanie pieniądze?
Resort rolnictwa informuje, iż w pierwszej kolejności zaliczki otrzymają rolnicy z terenów powodziowych.
W porównaniu z kampanią 2023, zakres zaliczek został zwiększony. Teraz obejmuje również płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne i zalesieniowe.
Co z ekoschematem Dobrostan zwierząt?
Zaliczki z tytułu ekoschematu Dobrostan zwierząt zostaną wypłacone dopiero po zakończeniu praktyk. Kiedy więc? Ministerstwo informuje, iż będzie to kwietniu lub maju 2025 r.
Warto zwrócić jednak uwagę na dodatkową informację z ministerstwa. „Rolnicy, którzy ubiegają się o płatność dobrostanową pozostałe płatności, w tym zaliczki, otrzymają we wcześniejszym terminie” – czytamy na stronie resortu rolnictwa.
Płatności bezpośrednie 2024. Wysokość zaliczek
Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich wyniosą 70 proc. należnej kwoty. W przypadku płatności obszarowych II filaru WPR, takich jak ONW, rolno-środowiskowe czy ekologiczne, będzie to 85 proc.
Rolnicy mogą spodziewać się szybszego i większego wsparcia w porównaniu do lat ubiegłych.
Tegoroczne zasady
Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie, rolnicy musieli spełnić określone kryteria. Chodzi między innymi o aktywność zawodową i posiadanie gruntów o powierzchni co najmniej 1 hektara. Ziemia, która miała być objęta wsparciem, powinna znajdować się w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 roku. Zaś rolnicy posiadający mniej niż 1 hektar gruntów również mogli kwalifikować się do płatności związanych ze zwierzętami, pod warunkiem, że łączna kwota płatności wynosi co najmniej 200 euro.
Źródło: gov.pl/web/rolnictwo/