Wymiana dachu z azbestem. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?
Wymiana dachu z azbestem to przede wszystkim inwestycja w zdrowie. Dlatego wielu rolników jeszcze w 2023 roku składało wnioski o przyznanie środków na usunięcie azbestu z dachów. Kiedy można spodziewać się pieniędzy?
Pismo w tej sprawie skierowała do ministerstwa rolnictwa KRIR. Chodzi o wniosek o przyspieszenie procedowania wniosków w programie wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych, realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Spis treści
Wymiana dachu z azbestem
KRIR w swoim komunikacie przypomniała, iż nabór wniosków odbył się między 15 grudnia 2023 a 12 stycznia 2024 r. Natomiast rolnicy nadal nie otrzymali decyzji o przyznaniu środków.
Co więcej, rolnicy nie dostali ponadto żadnej informacji o ewentualnych brakach do uzupełnienia. KRIR zwróciła w swoim piśmie uwagę, iż rolnicy dziwią się, po co są ogłaszane nabory wniosków, jeśli brakuje środków na wypłaty.
W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa o „przemyślenie dalszych działań resortu w zakresie ogłaszania ewentualnych programów pomocowych i traktowanie rolników poważnie” – jak czytamy w komunikacie na stronie organizacji krir.pl.
Czytaj także: 5 zalet regularnego przeglądu ciągnika rolniczego
Czytaj także: Wyprzedaż ciągników Kubota M7. Niewiarygodna cena!
Wydłużenie terminu ostatecznej wymiany
Przypomnijmy, iż w maju 2024 roku resort rolnictwa poinformował o wydłużenia terminu wymiany dachu z eternitu.
Rozporządzenie opublikowane w maju daje dodatkowe 6 miesięcy dla rolników na wymianę dachu z azbestem azbestem.
„Oznacza to, że termin na zrealizowanie tego przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową upływa po 18 miesiącach od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem” – czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa.
Uwaga, ostatecznym terminem na wymianę dachu z azbestu będzie 30 września 2025 rok.
Czy azbest na dachu jest szkodliwy?
Azbest w gospodarstwie rolnym jest niezwykle szkodliwy. Jego włókna są rakotwórcze, zaś nowotwory wywołane przez azbest są bardzo złośliwe. Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy, nowotwory wywołane przez azbest są praktycznie nieuleczalne.
Azbest w gospodarce był materiałem niezwykle popularnym. Stosowano go do około 3000 różnych wyrobów przemysłowych. Głównie zaś do produkcji wyrobów budowlanych. Wśród elementów zawierających azbest były i nadal są płyt dachowe i elewacyjne, rury, kształtki do kanałów wentylacyjnych, masy ogniotrwałe.
Według szacunków ekspertów jeszcze w 2000 roku na terenie całej Polski znajdowało się ponad 15 milionów ton wyrobów zawierających azbest. Natomiast większość tych wyrobów znajdowała się na terenach wiejskich.
Źródło: KRIR, MRiRW