Aktualności

Niebieski Ład. Co to takiego? Co oznacza dla rolników?

5
(1)

Unia Europejska zamierza wprowadzić kolejną po Zielonym Ładzie strategię rozwoju. Jest nią Niebieski Ład. Co to oznacza dla rolników? Oto wstępne założenia, które warto poznać.

Komisji Europejskiej zapowiada dalsze działania w ramach Zielonego Ładu. Celem jest obniżenie emisji CO2 o 90% do 2040 roku. UE planuje też neutralność klimatyczną do 2050 roku. Zielony Ład to jednak nie koniec. Pojawia się nowa inicjatywa – Niebieski Ład.

Ta nowa inicjatyw jest także odpowiedzią na globalne zmiany klimatu. Ma za zadanie podjąć się szereg działań mających na celu osłabienie efektów tychże zmian.

Czym jest Niebieski Ład?

Niebieski Ład to strategia dotycząca zasobów wody i gospodarki wodnej w UE. Jego głównym celem jest poprawa dostępu do wody. Strategia ta powstała na wzór Zielonego Ładu. Została stworzona przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Jest odpowiedzią na problemy takie jak susze, powodzie i trudności w dostępie do wody pitnej. Działania te mają chronić zasoby wodne i zapobiegać ich niedoborom.

Najważniejsze zagadnienia Blue Deal to przede wszystkim dostęp do wody rozumiany jako walka z ubóstwem wodnym i jego konsekwencjami dla polityki społecznej.

Ponadto na stronie ministerstwa rolnictwa czytamy, iż wśród założeń Niebieskiego ładu są:

  • zrównoważona i odporna infrastruktura wodna i sieci dystrybucyjna;
  • wodochłonne gałęzie przemysłu i wodooszczędnych technologii;
  • zrównoważona gospodarka wodna
  • efektywne zużywanie wody.

Czytaj także: Układ chłodzenia w ciągniku podczas lata. Jak o niego dbać?

Czytaj także: Klimatyzacja w ciągniku rolniczym. Jak dbać o nią podczas żniw?

Cele Niebieskiego Ładu

Strategia skupia się na kilku kluczowych celach. Po pierwsze, chodzi o dostęp do wody i geopolitykę wody. Ma to na celu ochronę czystości wód i równy dostęp do nich. Po drugie, zrównoważona gospodarka wodna. To oznacza ograniczenie zużycia wody, a także lepsze gospodarowanie wodą oraz ściekami.

Ostatnim celem jest przeprowadzenie tzw. „błękitnej transformacji” w Europie. Chodzi o realizację inwestycji, które zapewnią zrównoważony rozwój.

Zasady nowej polityki wodnej

Niebieski Ład wprowadzi także nowe zasady w gospodarce wodnej. Polityka wodna musi być zintegrowana z innymi politykami UE. Unia ma wspierać technologie oszczędzające wodę.

Co natomiast będzie to oznaczało dla rolnictwa? Rolnictwo będzie musiało dostosować się do nowych zasad, aby zrównoważenie wykorzystywać wodę. Wszystkie te działania mają na celu dostosowanie się do zmian klimatu.

Co Niebieski Ład oznacza dla rolników?

Dla rolników kluczowe jest zrównoważone gospodarowanie wodą. Niedobór wody może poważnie zaszkodzić rolnictwu. To z kolei zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu.

Niebieski Ład przewiduje szereg działań w rolnictwie. Mają one na celu ochronę zasobów wodnych, zwiększenie efektywności ich wykorzystania oraz retencjonowanie wody.

Dotacje dla rolników i możliwe ograniczenia

Niebieski Ład to nie tylko wyzwania, ale i szanse. Rolnicy mogą liczyć na dotacje na inwestycje w infrastrukturę wodną i technologie oszczędzające wodę. Jednak mogą pojawić się też ograniczenia. Możliwe są zmiany taryf wodnych i dodatkowe opłaty za nadmierne zużycie wody.

Źródło: gov.pl/web/retencja,

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota