Nature Restoration Law. Co to jest? Co oznacza dla rolników?
Po miesiącach negocjacji przyjęto Nature Restoration Law. Co to takiego? Czym jest nowe prawo? Czy wiąże się z rolnictwem? Odpowiadamy na te pytania poniżej.
Nowe prawo przyjęto, aby uregulować działania zmierzające do odbudowy 20 proc. naturalnych obszarów lądowych i morskich w UE. Celem jest odbudowa dwudziestu procent do 2030 roku.
Nature Restoration Law wprowadza regulacje m.in. dla gospodarki wodnej i regulacji klimatu terenów podmokłych. W tym także mokradeł i torfowisk. A także między innymi odbudowę ekosystemów łąkowych. Są one niezwykle ważne dla życia owadów, bez których nie istnieje rolnictwo. Dziś mamy do czynienia z masowym wymieraniem tych owadów.
Polska głosowała przeciwko nowemu prawu.
Spis treści
Nature Restoration Law w interesie rolników
Jeszcze w marcu polski rząd zapowiadał, że nie poprze projektu, choć jego cele są zbieżne z interesami rolników.
“To jest potrzebne ze względu na gospodarkę wodną i na ochronę środowiska. Długoterminowo też jest w interesie samych rolników, ale będziemy robili to bez przymusu europejskiego. Wyłącznie tam, gdzie będzie na to zgoda, ochota i pieniądze” – mówił w marcu Tusk, cytowany przez portal Oko Press.
Jak pisze portal w Polsce szacowane korzyści Nature Restoration Law są nawet 11-krotnie większe niż koszty.
– Jeśli nie będziemy mieli w Europie skutecznej ochrony przyrody i zobowiązania do odtwarzania usług ekosystemowych, to nasze rolnictwo będzie wkrótce wyglądało tak, że będą to gigantyczne pola w zarządzie wielkich firm, użytkowane bardzo szkodliwymi dla środowiska metodami – powiedział portalowi OKO.press prof. Wiktor Kotowski, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego i założyciel Centrum Ochrony Mokradeł, dodając: – Wydawało nam się, że mamy dużo wody i przez ostatnie kilkadziesiąt lat beztrosko uregulowaliśmy większość rzek i osuszyliśmy większość mokradeł. Bez odbudowy zasobów wodnych i przy ociepleniu klimatu po prostu wyschniemy.
Czytaj także: Maszyny Kubota udowodniły swoją niezawodność na Kubota Demo Tour 2024
Czytaj także: Kubota Demo Tour 2024 zakończony z rozmachem w Szczyrku
Susza w Polsce
W kontekście wprowadzenia Nature Restoration Law warto przypomnieć o skutkach tegorocznej suszy. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terytorium całej Polski. Susza 2024 powoduje straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do przeciętnych wieloletnich warunków pogodowych.
To dodatkowo komplikuje sytuację, zmuszając rolników do intensywniejszego nawadniania upraw. Jednak działania rolników stoją często w konflikcie z ograniczeniami narzucanymi przez samorządy.
Źródło: Oko Press, portalsamorzadowy.pl