Wymiana dachu z azbestu. Są pieniądze z KPO
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o wydłużenia terminu wymiany dachu z eternitu. Wymianę można przeprowadzić w ramach inwestycji ze wsparciem z KPO. Dlaczego wymiana dachu z azbestu jest tak ważna? Piszemy poniżej.
W Dzienniku Ustaw już zostało opublikowane zostało rozporządzenie, zgodnie z którym dodatkowe 6 miesięcy zyskają rolnicy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Wymianę można zrealizować w ramach wsparcia z inwestycji A1.4.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
„Oznacza to, że termin na zrealizowanie tego przedsięwzięcia i złożenie wniosku o płatność końcową upływa po 18 miesiącach od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem” – czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa.
Uwaga, ostatecznym terminem na wymianę dachu z azbestu będzie 30 września 2025 rok.
Spis treści
Czy azbest na dachu jest szkodliwy?
Azbest w gospodarstwie rolnym jest niezwykle szkodliwy. Jego włókna są rakotwórcze, zaś nowotwory wywołane przez azbest są bardzo złośliwe. Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy, nowotwory wywołane przez azbest są praktycznie nieuleczalne.
Azbest w gospodarce był materiałem niezwykle popularnym. Stosowano go do około 3000 różnych wyrobów przemysłowych. Głównie zaś do produkcji wyrobów budowlanych. Wśród elementów zawierających azbest były i nadal są płyt dachowe i elewacyjne, rury, kształtki do kanałów wentylacyjnych, masy ogniotrwałe.
Według szacunków ekspertów jeszcze w 2000 roku na terenie całej Polski znajdowało się ponad 15 milionów ton wyrobów zawierających azbest. Natomiast większość tych wyrobów znajdowała się na terenach wiejskich.
Inny program wymiany dachów z azbestu
Warto na koniec dodać, że jeśli nie zdążymy ze złożeniem wniosku o wymianę dachu z pieniędzy z KPO, możemy skorzystać z innych programów.
Warto więc dowiedzieć się, czy nasza gmina dołączyła do ogólnopolskich programów usuwania azbestu. Niestety, nie wszystkie jednostki do takich programów dołączyły. Jeśli jednak nasza gmina bierze w nim udział, warto się do niej zgłosić. Warto też sprawdzić, czy nasza gmina realizuje własny program wymiany azbestu.
Osoby zainteresowanie usunięciem azbestu powinny więc zgłosić się do urzędu gminy. Na miejscu uzyskają one niezbędne informacje, dotyczące sposobu dofinansowania inwestycji.
Źródło: MRiRW