Jaki ciągnik do prac komunalnych? Jak wybrać ciągnik do utrzymania zieleni?
Jaki ciągnik do prac komunalnych? Przeczytaj, co radzi ekspert. Wsród ciągników do komunalnych idealnych do utrzymania zielenie Kubota oferuje szeroki wachlarz wielozadaniowych maszyn. Umożliwia on wybór idealnej maszyny odpowiadajcej konkretnym potrzebom przedsiębiorcy, hobbysty lub innego użytkownika.
W ofercie firmy Kubota można znaleźć pełną gamę niezawodnych japońskich maszyn dla firm działających w branży komunalnej.
Gama japońskich miniciągników komunalnych i sprzętu do pielęgnacji terenów zielonych jest bardzo rozbudowana. W efekcie można wybierać spośród 13 modeli wszechstronnych maszyn o mocach od 12 do 34 KM.
Spis treści
Jaki ciągnik do prac komunalnych? Co radzi ekspert?
Wiosna to idealny moment, aby wybrać maszynę do utrzymania zieleni. – Aktualnie obserwujemy, że spółdzielnie i firmy komunalne zbroją się w nowy sprzęt. Niektórzy wymieniają stare maszyny na nowe lub też dokupują do posiadanego już sprzętu kolejne sztuki – mówi Adrian Werpachowski, przedstawiciel dilera Kubota firmy Agroland.
Co Agroland poleca takim klientom? – To zależy od potrzeb i profilu działalności – wyjaśnia Adrian Werpachowski. – Ważne jest także to, jakie będzie zapotrzebowania na moc. Jeśli klient nie oczekuje dużej mocy to świetnym wyborem będzie seria ciągników Kubota B2 z przekładnią hydrostatyczną, która jest wyposażony w wałek międzyosiowy. Dla większych mocy polecam serię Kubota LX. Tutaj mamy do czynienia z silnikiem czterocylindrowym. Ciągnik tej serii wyposażony jest również w wałek międzyosiowy.
Obie wymienione serie – B2 oraz LX – obejmują wielozadaniowe modele, których wykorzystanie można rozszerzyć dobierając do nich dodatkowe implementy. Sprawia to, iż maszyny te mogą pracować przez cały rok, zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych.
Czytaj także: Jaki ciągnik wybrać: 4-cylindrowy czy 6-cylindrowy?
Czytaj także: Jaki ciągnik komunalny wybrać?
W ofercie firmy Kubota można znaleźć pełną gamę niezawodnych japońskich maszyn dla firm działających w branży komunalnej.
Gama japońskich miniciągników komunalnych i sprzętu do pielęgnacji terenów zielonych jest bardzo rozbudowana. W efekcie można wybierać spośród 13 modeli wszechstronnych maszyn o mocach od 12 do 34 KM.
Miniciągniki o mocy od 12 do 34 KM
Kubota proponuje trzy podstawowe serie, w których znajdziemy 13 modeli nowoczesnych miniciągników. Z uwagi na swoje cechy są nieocenioną pomocą w najtrudniejszych pracach.
Po pierwsze traktory japońskiej marki charakteryzują niewielkimi wymiarami i dużą zwrotnością. Po drugie odpowiedni zapas mocy oszczędnych silników sprawia, że mogą podołać najtrudniejszym zadaniom, a po trzecie napęd na 4 koła pozwala na pracę w każdych warunkach pogodowych.
Jaki ciągnik do prac komunalnych? Kubota serii B1
Seria Kubota B1. Najmniejszy silnik w gamie miniciągników Kubota pracuje w modelu B1121. Zamontowano w nim niezawodny i oszczędny silnik Diesla o pojemności 479 cm3 i mocy 12 KM.
W mocniejszych wariantach ciągników Kubota serii B montuje się natomiast 3-cylindrowe diesle o większych pojemnościach i mocach 15, 17 lub 21,5 KM. Napęd trafia na koła obu osi za pośrednictwem mechanicznych skrzyń biegów o 6 lub 9 przełożeniach jazdy do przodu i 2 lub 3 do tyłu.
Rzecz jasna wszystkie traktorki serii B są seryjnie wyposażone w tylny TUZ. Jego udźwig – w zależności od modelu – sięga od 430 do 615 kg. Wszystkie wyposażono również w tylny WOM, a model B1181 również w WOM środkowy.
Miniciągniki komunalny Kubota serii BX
Seria Kubota BX. Ten miniciągnik dostępny jest w dwóch wariantach silnikowych. Mniejszy diesel ma pojemność 898 cm3 i moc 23,3 KM. Większy natomiast osiąga 25,5 KM, w tym przypadku z pojemności 1 litra.
Cechą wspólną obu wersji jest przekładnia hydrostatyczna i dwa wałki odbioru mocy. Środkowy WOM służy do napędu dedykowanej ciągnikom BX kosiarki międzyosiowej o szerokości koszenia 121, 137 a także 152 cm.
Dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez Kubotę montaż i demontaż agregatu koszącego trwa zaledwie kilka minut. Wydajny układ hydrauliczny oraz tylny TUZ o nośności 550 kg pozwalają na współpracę z wieloma typami narzędzi.
Na liście osprzętu znalazł się również ładowacz czołowy Kubota, który zaprojektowano specjalnie z myślą o ciągnikach serii BX. Dzięki temu jest perfekcyjnie dostosowany do ciągnika, a jego montaż i demontaż nie wymaga specjalnych narzędzi. Wysokość podnoszenia ładowacza sięga 181 cm.
Standardowo Kubota BX jest wyposażona w ramę ROPS. Opcjonalnie jest dostępna ogrzewana i wentylowana kabina.
Jaki ciągnik do prac komunalnych? Kubota serii B2
Seria Kubota B2 to aż 9 modeli uniwersalnych miniciągników. W zależności od wersji źródłem napędu są wysokoprężne silniki o pojemności 1123, 1261 lub 1498 cm3. Oczywiście różnią się nie tylko pojemnością skokową, ale także liczbą cylindrów – 3 lub 4. Występują też w czterech wariantach mocy od 19 do 28 koni mechanicznych. Za przekazanie napędu odpowiada 9-stopniowa skrzynia mechaniczna lub trzyzakresowa hydrostatyczna przekładnia HST.
Standardowo seria B2 posiada system zacieśniania skrętu Bi-Speed Turn, w efekcie promień skręty wynosi zaledwie 2,1 m. Wyposażeniem seryjnym jest także blokada mechanizmu różnicowego tylnej osi. Dzięki temu poprawia się trakcja na śliskim podłożu.
Tylny podnośnik o udźwigu 970 kg, seryjny tylny i środkowy WOM oraz opcjonalny przedni podnośnik oraz przedni WOM umożliwiają agregowanie różnorodnych narzędzi. Kubota B2 może na przykład współpracować z różnymi typami kosiarek: przednimi, międzyosiowymi, ramieniowymi oraz zawieszanymi z tyłu.
W zależności od wykonywanych zadań ciągniki serii B2 można wyposażyć w różne typy ogumienia. Dostępne są chociażby opony do jazdy po trawie, opony rolnicze oraz ogumienie przemysłowe.