Kubota EK1-261. Wielozadaniowiec do sadu i nie tylko
Kubota EK1-261 to wszechstronna maszyna, która świetnie sprawdzi się w sadzie, a także przy wielu innych różnorodnych zdaniach. Jej możliwości i dane techniczne przedstawia w poniższym artykule dr inż. Jacek Skudlarski.
Miniciągniki charakteryzujące się małymi gabarytami, dużą zwrotnością i wielofunkcyjnością okazują się bardzo przydatnymi maszynami zarówno w firmach komunalnych jak i w gospodarstwach rolnych szczególnie tych o profilu ogrodniczym i sadowniczym.
Propozycją godną uwagi dla tych podmiotów jest miniciągnik EK1-262 japońskiej firmy Kubota. Niewielkie wymiary zewnętrzne, zwrotność, wyposażenie oraz odpowiednia moc silnika czynią ten mały kompaktowy ciągnik pojazdem do wykonywania najbardziej wymagających zadań.
Spis treści
Kubota EK1-261: moc z japońskiego silnika
Jednostką napędową modelu EK1-262 jest 3-cylindrowy wolnossący silnik wysokoprężny Mitsubishi o pojemności skokowej 1318 cm3 chłodzony cieczą. Moc jaką generuje japoński motor wynosi 24,6 KM. Maksymalny moment obrotowy to 76,3 Nm.
W silniku zastosowano mechaniczny układ wtryskowy. Jednakże motor spełnia wymagania rygorystycznej normy emisji spalin Stage V. Pojemność zbiornika paliwa to 24 l.
Czytaj także: Kubota EK1-261. Ciągnik z atrakcyjnym finansowaniem
Mechaniczna przekładnia i napęd 4×4.
Standardowo ciągnik Kubota EK1-262 jest wyposażony w przedni napęd uruchamiany mechanicznie za pomocą dźwigni. Wyposażeniem seryjnym jest także blokada mechanizmu różnicowego tylnej osi, która obsługiwana jest pedałem.
Moc z silnika na koła jest przekazywana za pośrednictwem mechanicznej przekładni oferującej 9 przełożeń do jazdy przodem i 3 biegi wsteczne. Maksymalna prędkość jaką oferuje przekładnia wynosi 11,8 km/h zaś minimalna 1,1 km/h.
Czytaj także: Kubota EK1-261 w akcji na boisku!
Kubota EK1-261: podnośnik, WOM i hydraulika zewnętrzna
Jak każdy uniwersalny ciągnik także i model EK1-262 wyposażono w układ hydrauliczny, którego sercem jest pompa o wydatku 20 l/min oraz napęd WOM. Sterowany mechanicznie podnośnik z TUZ-em kat. I ma udźwig 750 kg. Wyposażeniem standardowym miniciągnika są 2 obwody hydrauliczne.
Funkcjonalność miniciągnika dopełnia przedni TUZ lub ładowacz czołowy Kubota Me-05 o udźwigu do 450 kilogramów i wysokości podnoszenia wynoszącej 198 cm. Dzięki przechylonej łyżce ładowacza można używać do szerokiego zakresu prac.
Napęd WOM umożliwia pracę z maszynami aktywnymi co tym bardziej poszerza obszar zastosowania miniciągnika. Producent w tym modelu zastosował dwie prędkości: 540 obr./min oraz 540E.
Czytaj także: Kubota EK1-261. Wielozadaniowy ciągnik na jesień i zimę
Specjalista do prac w ciasnych przestrzeniach
Dzięki kompaktowym wymiarom miniciągnik Kubota EK1-261 może pracować w miejscach niedostępnych dla większych maszyn. Umożliwiają to wymiary minitraktora (długość 2677 mm, rozstaw osi 1550 mm, szerokość 1035 mm) oraz mały promień skrętu wynoszący jedynie 2,1 m.
Kolejną cechą dzięki której ciągnik może poruszać się nie tylko w ciasnych ale niskich pomieszczeniach jest niewielka wysokość, która z rozłożoną ramą ROPS wynosi 2192 mm. Natomiast po złożeniu ramy, odległość od podłoża do najwyższego punktu kierownicy to tylko 1300 mm.
Praktyczne dodatki wyposażenia
Dla wygody operatora japoński producent standardowo wyposaża miniciągnik w tylny reflektor. Dzięki niemu możemy podświetlić zaczepione do ciągnika narzędzie. To zaś jest przydatne podczas prac wykonywanych w porze wieczorowej lub w nocy.
Z pewnością za przydatny dodatek należy uznać umieszczoną z tyłu ciągnika skrzynkę narzędziowa. Można w niej umieścić narzędzia do drobnych prac konserwacyjnych jak i inne instrumenty.
Dla nabywców, którzy nie zdecydowali się na wyposażenie ciągnika w przedni TUZ lub ładowacz czołowy producent jako opcję oferuje cztery obciążniki o masie 30 kg każdy.
Kubota EK1-261: design i komfort
Model EK1-261 wyróżnia przyjemny dla oka wygląd. Bardziej ważną cechą jest ergonomia. Siedzenie operatora wyposażono w amortyzację oraz czujnik obecności operatora. W przypadku kiedy operator opuszcza ciągnik silnik zostaje automatycznie odcięty po 10 sekundach. Aby zapobiec zatrzymaniu się ciągnika podczas pracy wspomniany czujnik może być wyłączony.
Dźwignie robocze po obu stronach ciągnika rozmieszczono logicznie i zawsze pozostają w zasięgu ręki. Oznaczenie kolorami pozwala je łatwo rozróżnić i intuicyjnie odnaleźć. Seryjnym wyposażeniem jest gniazdo ładowania 12V i kieszeń na telefon komórkowy.
Wielozadaniowiec do sadu
Model EK1-261 jak najbardziej można wykorzystywać w gospodarstwie sadowniczym. Kompaktowe wymiary, odpowiednie wyposażenie i komfort pracy to cechy tego traktora, które powinny zainteresować sadownika.
Ciągnik ten może wykonywać prace pielęgnacyjne takie jak rozdrabnianie gałęzi w sadzie oraz koszenie trawy i chwastów. Ponadto również można go wykorzystać do transportu zebranych owoców. Poza wykorzystaniem w sadzie mała Kubota może być przydatna do prac wewnątrz gospodarskich.
dr inż. Jacek Skudlarski