Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2023. Kończy się czas!
Powoli upływa termin na dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników. Ci, którzy planują w swoich gospodarstwach
inwestycje związane z wykorzystaniem zielonych źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe do 1 marca. Pieniądze będą rozdysponowywane w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020.
W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia naboru ARiMR przygotowała informację, w której odpowiada na najczęściej zadawane przez rolników pytania.
Spis treści
Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2023
Kto może otrzymać pieniądze? „Refundacja kosztów inwestycji w obszarze zielona energia w gospodarstwie będzie
przysługiwała rolnikom, którzy zdecydują się na instalację paneli fotowoltaicznych wraz z magazynem energii” – czytamy w najnowszym komunikacie ARiMR.
Dodatkowo warto pamiętać, iż pomoc można przeznaczyć również na instalację pomp ciepła, o ile połączono je z instalacją fotowoltaiczną.
ARiMR przypomina, iż panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na gruncie lub na budynku. Należy jednak pamiętać, że dachu nie może pokrywać materiał zawierający azbest. Zaś budynek musi być usytuowany na gruntach rolnych zabudowanych.
Czytaj również: Wymiana słupów nośnych na plantacjach chmielu. Drugi nabór
Co dokładnie podlega dofinansowaniu?
Warto również wspomnieć, iż do kosztów, które podlegają dofinansowaniu do fotowoltaiki dla rolników należą, jak wynika z informacji podanej przez ARiMR, m.in. koszty:
- zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania,
- budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu
- koszty zakupu pomp ciepła.
Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Zaś poziom wsparcia to maksimum 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Natomiast dla tzw. „młodego rolnika” poziom ów wynosi 60 proc.
Dodatkowo ARiMR przypomina, iż limit wykorzystany w obszarze F, czyli fotowoltaiki, nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Natomiast limity wykorzystane w obszarze E (nawadnianie w gospodarstwie) i w obszarze F nie łączą się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”.
Pytania o dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2023
ARiMR opublikowała również często pojawiające się pytania związane z dofinansowanie do fotowoltaiki oraz odpowiedzi na nie.
Po pierwsze, rolnicy pytają, czy w obszarze zielona energia w gospodarstwie zakup magazynów energii jest
obligatoryjny?
ARiMR odpowiada: Tak, do zainstalowanych paneli fotowoltaicznych obligatoryjnie trzeba podłączyć magazyn energii elektrycznej.
Inne pytanie brzmi: Czy istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach programu zielona energia w gospodarstwie w sytuacji, gdy w gospodarstwie zamontowane są już panele fotowoltaiczne o mocy 50 kW?
ARiMR odpowiada: Niestety nie – rolnik, który posiada już w gospodarstwie urządzenia wytwarzające energię
elektryczną o mocy 50 kilowatów, nie może ubiegać się o wsparcie. Dofinansowanie można
otrzymać do nowych instalacji, a przepisy określają, że całkowita moc urządzeń
wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie może przekroczyć 50 kilowatów.
Więcej pytań o dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2023 i odpowiedzi na nie można znaleźć na specjalniej stronie Agencji, którą można zaleźć tutaj.
Źródło: ARiMR