Rynek wieprzowiny. Większy ruch przed świętami
Rynek wieprzowiny już szykuje się do nadchodzących powoli świąt Bożego Narodzenia. Widać to po rosnących zamówieniach, o których informuje Krajowy Związek Pracodawców-Producentrów Trzody Chlewnej. Spójrzmy, jak wygląda aktualna sytuacja w Polsce i w Europie.
Jeszcze tydzień temu KZPPTC informował o stabilnym trendzie cenowym. Podaż żywca zaspakajała potrzeby ubojni. Zaś spadek pogłowia w wielu krajach unijnych nie znajdował odzwierciedlania w cenach. Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać.
Spis treści
Rynek wieprzowiny przed świętami
Święta dopiero za miesiąc, jednak już teraz widać ruch na rynku wieprzowiny. Rosną zamówienia przedświąteczne. Jak czytamy w komentarzu Krajowego Związku Pracodawców-Producentrów Trzody Chlewnej na temat aktualnej sytuacji na rynku, zwiększony ruch oznacza, że powróciła wiara handlowców w większą sprzedaż produktów wieprzowych w najbliższych tygodniach.
Jak czytamy, mimo że w notowaniach ISN w ostatnim tygodniu wystąpiły spadki cen tuczników w Hiszpanii (-2₵) i Francji (-5₵) oraz że Niemcy utrzymały cenę VEZG 1,90 €/kg , to w Holandii cena skupu świń wzrosła o 1 eurocent.
Związek zauważa również, iż w Niemczech pojawiło się ożywienie na giełdzie internetowej. Zaś cena wzrosła do 1,97 €/kg (wbc).
W komentarzu do obecnej sytuacji KZPPTC ocenia, że obecne ceny to „wynik zagospodarowania nadwyżki podaży żywca wieprzowego oraz większego optymizmu wśród podmiotów skupujących”.
Ponadto w komentarzu czytamy: „Sygnały może jeszcze nie są jeszcze bardzo silne, ale wyczuwalna jest niewielka zmiana trendu, pomimo wcześniejszego uwolnienia na rynek znacznych ilości zapasów niemieckiej mrożonej wieprzowiny”.
Czytaj również: Aktualna cena żywca. Pierwszy wzrost od dawna
Sytuacja na rynku w Polsce
W komentarzu na temat sytuacji w Polsce również możemy przeczytać o lekkim wzroście cen.
„W Polsce, gdzie proces likwidacji pogłowia jest bardzo znaczący, od dwóch tygodni widoczny jest wyraźny ruch cen skupu w górę. Ubojnie intensywniej zaczynają szukać surowca, którego podaż jest ograniczona” – czytamy.
W notowaniach cen wieprzowiny w Polsce niektóre ubojnie w 46 tygodniu roku za klasę E płaciły powyżej 9 zł/kg.
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdzają to, o czym pisze POLPIG. Choć najświeższe opublikowane dane z rynku wieprzowiny dotyczą drugiego tygodnia listopada, także tu widać wzrosty.
Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych wzrosły, w porównaniu z pierwszym tygodniem listopada, o 0,6 proc.