Aktualności

Podsumowanie żniw 2022. Jakie były w Wielkopolsce?

0
(0)

Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała już podsumowanie żniw 2022 roku. Jakie były to żniwa w Wielkopolsce? Krótkie, sprawnie przeprowadzone, ale też pełne niepewności, związanych między innymi z wojną w Ukrainie.

„Według doniesień naszych koleżanek i kolegów, którym bardzo dziękujemy za przesyłane raporty, żniwa w Wielkopolsce dobiegły już do końca” – pisze na swojej stronie WIR.

Warto przypomnieć, iż Wielkopolska Izba Rolnicza od początku lipca regularnie raportowała o przebiegu żniw w Wielkopolsce. Ostatni raport z 17 lipca będzie jednak ostatnim. Bowiem prace żniwne w tym województwie już praktycznie się zakończyły.

Podsumowanie żniw 2022

Mimo iż w całej Wielkopolsce wystąpiła susza, zbiory okazały się wyższe od spodziewanych. Jak pisze WIR, może to oznaczać, że wielkopolscy rolnicy nauczyli się stosować właściwą dla takich warunków agrotechnikę. Izba dodaje także, że być może same rośliny adaptują się do warunków niedoboru wody i potrafią ją lepiej wykorzystywać.

Według WIR najlepiej przed suszą obronił się rzepak. Jego plonowanie nie odbiegało od średnich wieloletnich. Należy tu jednak zaznaczyć, że w przypadku niektórych słabszych stanowisk wynik był poniżej średniej.

Ziarno, pomimo że nie jest bardzo duże, to cechuje się dużą gęstością i częściej jest kwalifikowane jako konsumpcyjne – dotyczy to szczególnie pszenicy” – czytamy w raporcie Izby.

W podsumowaniu WIR dodaje, że na poziomie kraju szacuje się, że zbiory zbóż będą o około 3-4 mln t niższe od średniej wieloletniej. Jednak jak wskazuje Izba, Polska wchodziła w sezon żniwny z wysokimi zapasami zbóż. Było to około 5 mln ton. To zaś oznacza, że wentualny niższy wynik żniw 2022 nie wpływał tak bardzo na bezpieczeństwo żywnościowe w naszym kraju.

Jakie były żniwa 2022?

Żniwa w Wielkopolsce według oceny WIR trwały bardzo krótko. A to za sprawą pogody, która sprzyjała rolnikom. Skrócony był też okres dojrzewania ziarna, który może wynikać ze zmian klimatycznych i wysokich temperatur.

„Dzięki wielu rozmowom z wielkopolskimi rolnikami można stwierdzić, iż duże oraz pozytywne znaczenie dla wysokości plonów ma nawożenie organiczne w gospodarstwach, które prowadzą produkcję zwierzęcą” – pisze WIR w swoim raporcie.

W swoim raporcie Izba przypominamy również rolnikom o możliwości składania wniosków o oszacowanie skutków suszy w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Pisaliśmy na ten temat w naszym artykule: Aplikacja suszowa 2022 już działa, ale warto się wstrzymać

Ceny w skupach

Jak ocenia WIR, ceny skupu ustabilizowały się. Obecnie skupujący próbują tanio kupić zboże od rolników, którzy nie mogą go zmagazynować.

„Z informacji od rolników dowiadujemy się, że wielu z nich będzie przechowywać ziarno w nadziei na wzrost cen tuż po zakończeniu zbiorów, podobnych rad udziela Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi” – czytamy w raporcie.

Co ważne, jak wskazuje raport, ceny zbóż są nadal pod presją wojny na Ukrainie. Powodem są też trudności logistycznych z wywiezieniem ukraińskiego zboża poza rynki unijne. To także może wpłynąć na cenę.  Według Ukraińców, ich tegoroczne zbiory będą na poziomie 50% wieloletnich średnich. To zaś może spowodować wzrost cen zboża w ciągu roku.

Źródło: WIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Zobacz podobne

Oryginalne oleje silnikowe Kubota