Właściwości borówki amerykańskiej to powód jej sukcesu
Właściwości borówki amerykańskiej sprawiają, że uważana jest ona za tzw. superfood. Dlatego też popularność borówek w Polsce rośnie z roku na rok. Polska jest drugim w Unii Europejskiej producentem borówki amerykańskiej.
Sektor produkcji borówek amerykańskich w Polsce jest dosyć duży. Liczy ponad 1 tys. plantacji o łącznym
obszarze ok. 13 tys. hektarów. Należy dodać, że sektor ten z rok na rok rośnie. Ponieważ liczba nasadzeń zwiększają się o kilkanaście procent. Zwiększa się również produkcja. Jak szacuje Dominika Kozarzewska, członek
zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki, obecnie wynosi ona już ponad 55 tys. ton rocznie.
Borówka wysoka, potocznie nazywana w Polsce amerykańską, jest od kilku lat jednym z polskich hitów eksportowych. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w ostatnich 20 latach uprawa borówek była najszybciej rozwijającą się produkcją sadowniczą w Polsce. Aktualnie Polska jest drugim producentem borówek w UE i szóstym w świecie.
– Na prężny rozwój tego sektora wpływa kilka czynników. Pierwszym jest to, że odnieśliśmy duże sukcesy na rynkach eksportowych, eksport borówki z Polski co roku wzrasta – mówi Dominika Kozarzewska z zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki.
Jednak wzrost produkcji borówki w naszym kraju to nie tylko wynik dużego eksportu. Coraz więcej konsumentów krajowych decyduje się na borówki z uwagi że lecznicze właściwości borówki amerykańskiej są nie do podważenia.
Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Kanta, około 8 mln Polaków zjada ponad 1 kg tych owoców rocznie.
Spis treści
Właściwości lecznicze borówki amerykańskiej
Jak wylicza portal wapteka.pl najważniejszymi właściwościami leczniczymi borówki amerykańskiej są:
- korzystny wpływ na pracę narządu wzroku,
- korzystny wpływ na pamięć,
- dobry wpływ na wygląd skóry, włosów oraz paznokci,
- działanie antyoksydacyjne.
Ponadto borówki amerykańskie dobrze przeciwdziałają powstawaniu komórek nowotworowych i pojawianiu się marskości wątroby. Poprawiają też pracę samej wątroby. Owoce te korzystnie wpływają na ciśnienie i zapobiegają rozwojowi nadciśnienia. Chronią także przed rozwojem Alzheimera i pozwalają uzupełnić niedobory witamin i mineralnych.
Zagrożenia dla upraw
W podsumowaniu warto, że producenci borówek zmagają się z coraz większym wyzwaniem, jakim jest ekstremalna pogoda, wynikająca ze zmian klimatycznych.
– Jesteśmy może w o tyle dobrej sytuacji, że wszystkie uprawy borówki w Polsce są nawadniane, więc susza nie jest dla nas aż tak dużym problemem jak dla upraw nienawadnianych – mówi mówi Dominika Kozarzewska.
Jednak trzeba pamiętać, że zagrożeniem dla upraw borówek są coraz częściej pojawiające się huraganowe wiatry i grad. Mogą one w ciągu kilku minut zniszczyć całoroczną pracę rolnika.
Źródło: Newseria Biznes, wapteka.pl.