3 istotne zmiany w dopłatach unijnych do hektara
Powoli przechodzą do historii zasady przyznawania unijnych dotacji w ramach „starego” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zmiany pojawiły się już w tym roku. Oto kilka najważniejszych.
Po pierwsze, rolnik, który wnioskuje o przyznanie płatności musi posiadać prawo do użytkowania gruntów, których ma dotyczyć finansowanie. To ważna zmiana dla tych, którzy ubiegają się o dopłaty do hektara. Dotyczy ona większości producentów chcących otrzymać płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, ONW, rolno-środowiskowo-klimatycznych (PROW 2014-2020), ekologicznych (PROW 2014-2020.
Po drugie, ważną zmianą jest przywrócenie uzupełniającej płatności podstawowej (UPP). W założeniu ma ona zwiększyć wysokość dopłat bezpośrednich powyżej średnie unijnej. Szacuje się, że dopłata do ha może wynieść ok. 40 zł.
Warto też wiedzieć, że pojawił się nowy pakiet w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym: Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk. Stawka wsparcia w ramach tego działania wynosi 838 zł/ha.
W jakich działaniach występują dopłaty unijne do hektara?
Dopłaty do hektara z funduszy unijnych można uzyskać w wielu programach dostępnych w ramach PROW. Są to m.in. Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, Rolnictwo ekologiczne, Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW), Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.
Należy jednak podkreślić, że to nie wszystkie możliwości. Rolnicy muszą się przygotować na zmiany zapowiadane w nowym rozdaniu WPR. Programów związanych ze wspieraniem powierzchni upraw bez wątpienia nie zabraknie.